HOME     ABOUT US    CONTACT  US



 

   PIONEER BEAGLE CLUB AKC Licensed Trial
      May 20th – 21st, 2006

13” Female Class – Judges Matt Slocum & Phil Sage Marshall – Kyle Pangrazio 23 Starters & Entries

1st – Fancy Track Little Jitter Bug; Eaton Brook Tug Hill Tatonka x Fancy Track Little Trail Blazer; Breeder/Owner: Timothy J. Babbitt; Handler: Jonna Babbitt

2nd – Wintersong Abbey;  Olivia’s Tipper x Redwoods Lacey Lou; Breeder: Jeff Wood; Owner/Handler: Jack Frank

3rd –Moss Glen Angie; Venn’s Scoot MG x FC Moss Glen Emma; Breeder/ Owner/Handler: Edward Valentine

4th – Willow Run Raven II; FC Willow Run Mica x Willow Run Sheena; Breeder: Don Arnold; Owner/ Handler: William D. Dunn

NBQ – Willow Run Glory; FC Fam’s Mountain View Bruno x FC Willow Run Pumpkin; Breeder/Owner/Handler: Philip Milici



15" Female Class – Judges: Ralph Harrington & Chris MinchoffMarshall – Doug Korn23 Starters & Entries

1st – Scott’s Blue Speckles; FC Timberdoodle Fidelity x Sweet Water Blue Lucy; Breeder/Owner: Scott Johnson; Handler: Tom Kelleher

2nd – Lombardo’s Lil Peanut; Kessher’s Mickey X FC Alder Creek Moonlite Mystery; Breeder/Owner/Handler: Joe Lombardo

3rd – Swampbottom Angel; FC Brinsky’s Run-Em-Over Tank x Hansen’s Joy; Breeder: Joseph A. Saraceni; Owner/Handler: Terry L. Haskins

4th – Country Music Lil’ Bell; FC Lang’s Little Maxwell Smart x Neconsky’s Snowbound Irish; Breeder: Brad Petrick; Owner/Handlers: Rodney Cole & Cori Cole

NBQ – Olivia’s Blossom Abby; FC Olivia Bud Ford x Oak Orchard Lucy; Breeder/Owner/Handler: Paul Blossom



13" Males - results to follow.


15" Males - results to follow.


       

      
Pioneer Beagle Club – Mumford, NY
       NEBGF Derby Qualifier April 23rd, 2006


13” Combined - 5 Entries
Judges – Eric Evans & Jim Evans
Marshals –Arin Wood & Doug Lennon

1st – Honey Hollow’s Martina; FC Honey Hollow’s Elvis x FC Honey Hollow’s Dottie; Breeder: Alan W. Slocum; Owner Ciara Slocum; Handler: Julie Conover

2nd – Honey Hollow’s LeAnn; FC Honey Hollow’s Elvis x FC Honey Hollow’s Miss Liberty; Breeder: Alan W. Slocum & Matthew K. Slocum; Owner: Mark Slocum; Handler: Julie Conover

3rd – Geneva Little Brooke: Libertore Little Storm x Seneca Selema; Breeder/Owner/ Handler: Scott J. Quartaro

4th – Honey Hollow’s Zoey – FC Honey Hollow’s Elvis x FC Honey Hollow’s Miss Liberty; Breeder: Alan W. Slocum & Matthew K. Slocum; Owner/Handler: Julie Conover

NBQ – Shady Maples Action Jackson; FC Adirondack Mountain Keno x Oak Orchard Maybe B; Breeder: Paul Blossom; Owner/Handler: Butch Keller



15” Combined – 9 Entries
Judges: Eric Evans & Jim Evans
Marshals: Arin Wood & Doug Lennon

1st – Arin’s Rabbit Rockin Holly; FC Breakwell B.B. Sharkey x Carles Goose Hollow Julie; Breeder: Gary Carle; Owner/ Handler: Dr. Arin Wood

2nd – Bucks Sumal Sally; FC Cross Roads Carter x Rock Steady Molly; Breeder: Paul Buchwald; Owner/Handler: James Johnson & Leah Johnson

3rd – Willow Run Super Sadie; FC Fam’s Mountain View Bruno x FC Willow Run Pumpkin; Breeder/Owner/Handler: Philip Milici

4th – Honey Hollow’s Allison; FC Honey Hollow’s Elvis x Honey Hollow’s Faith; Breeder: Alan W. Slocum; Owner: Cathy Slocum; Handler: Julie Conover

NBQ – Shady Boy Terrible Taz; FC Cross Roads Carter x Rock Steady Molly; Breeder: Paul Buchwald; Owner: Gino Casseri; Handler: Mark Aubert



         

                                 PIONEER BEAGLE CLUB NEBGF All – Age
                              Qualifier April 8th, 2006

13” Class – Judges Bill Dunn & Joe Saraceni 11 Entries

1st – Wintersong Abbey; Olivia’s Tipper x Redwoods Lacey Lou; Breeder: Jeff Wood; Owner/Handler: Jack Frank

2nd – Back Country Lil Orphan Annie; FC No Baloney Buster x Olde Erie Fish Creek Annie; Breeder: James Johnson; Owner/Handler: Frank Insalaco Jr.

3rd – Ebonys Morning Star Raven; FC RB’s Black Hawk Bruizer x Morning Star Tess; Breeder: Alan F. Greenslade; Owner/Handler: Kevin Brown

4th – Back Country Dyna-Mite; Little Buster Brown VIII x Back Country Shady Lady Breeder: Kevin S. Brown; Owners: Leah Johnson & James Johnson; Handler: Leah Johnson

NBQ – Willow Run Brownie; FC Dans H and H Enstien x FC Willow Run Joy IVBreeder: Don Arnold;
Owner/Handler: Kevin Brown



                                     15” Class – Judges: Arin Wood & Joe Lombardo 26 Entries

1st – Jones Brook Boomer’s Luke; FC Hacksaws Boy Boomer x Jones Brook Moe’s Diamond; Breeder/Owner/Handler: Don Jones

2nd – Trixy Huntress; FC Haunted Hill Shaker x Alports Swamp Run Dolly; Breeder: Mark Stevens; Owner/Handler: Carmen Nardolillo

3rd – Harrington’s Game Finder; FC Thornhilltop’s Rabbit Tune Singer x FC Chester Little Julie; Breeder/Owner/Handler: Gregory D. Harrington

4th – Olde Erie Fish Creek Vito; Olde Erie Happy Jack x Olde Erie Fish Creek Joya; Breeder: Frank Insalaco; Owner/Handler: Andrew Valerioti

NBQ – Shango Valley Trackmaster General; FC Brinsky’s Run-Em-Over Tank x Shango Valley Lots-O-Dots; Breeder/Owner/Handler: Joseph Tascone




CLASSIFIEDS
MEETING HIGHLIGHTS
TRIAL RESULTS & INFORMATION
CLUB BYLAWS
LOCATION & DRIVING DIRECTIONS
WEATHER
PHOTOS AND HELPFUL LINKS


Copyright © Pioneer Beagle Club