HOME     ABOUT US    CONTACT  US



 

Pioneer Beagle Club

NEBGF All – Age  Qualifying Trial

April 5th, 2008

 13” Combined Class - 8 Starters

                      Judges: Arin Wood & Eric Evans  Marshall – Jim Evans

 1st – Hollow Points Remington Sport; FC Steins Speedy Eddie x Shady Lady Magdeline; Breeder – Richard Butler; Owner – James & Jodi Moore; Handler – Cody Whiting

 2nd – Taylor Lucy; FC Breakwell B.B. Sharkey x Clair’s Little Katie; Breeder – Dan Pursel; Owner/Handler – Joel Taylor

 3rd – Three Sisters Shotgun Shelly; FC Buck’s Branch Kalagha x Bay Ridge Josie Girl; Breeder – David Baratta; Owner/Handler – Gary Clark

 4th – Heather’s Little Sammy; FC Hacksaws Boy Boomer x FC Chester Little Julie; Breeder/Owner/Handler – Gregory D. Harrington

 NBQ – Korns Lets Go Lilly; FC Willow Run Mica x Willow Run Tillie; Breeder –Terry Haskins; Owner – Doug Korn; Handler – Mark Schiefer

 

15” Combined Class - 14 Starters

Judges – Joe Lombardo & Chet Harrington    Marshall – Bill Dunn & Mark Schiefer

 1st – Treeshaker Rosco; Cedar Grove Jetson’s Shadow x Tree Shaker Brandy; Breeder – Dan Pursel; Owner – Joe & Jake Elliott; Handler – Joe Elliott

 2nd – Brimmer Brook’s Bailey; FC Branko’s Proper Baron x FC Back Country Heather; Breeder – Arnie Aldinger; Owner/Handler – John Depew

 3rd – Little Bleu Mavrick; Little Labatte Bleu x Bunny Buster Jessie II; Breeder – Christine Maringcio; Owner – Joe & Jake Elliott; Handler – Joe Elliott

 4th – Chester Good ; FC Breakwell B.B. Sharkey x FC Chester Little Julie; Breeder – Gregory Harrington; Owner/Handler – Bucky Forbes

 NBQ – Olde Erie Fish Creek Patty; Olde Erie Happy Jack x Olde Erie Fish Creek Joya; Breeder – Frank Insalaco Sr.; Owner/Handler – Andrew Valerioti

                    ___________________________________________________________________________________                       

10 at Pioneer Beagle Club

Jim Evans Reporting

 Pioneer Beagle Club, Mumford, New York held their SPO NEBGF Derby Qualifying Trial April 20th, 2008 with the following results. 

 13” Combined Class – 4 Starters

Judges: Arin Wood & Joe Elliot

 1st – Harrington’s Little Sammy; FC Hacksaws Boy Boomer x FC Chester Little Julie; Breeder/Owner/Handler – Greg Harrington

 2nd – Fancy Track Bailey; Smokes Creek Count Trackula x Catt Valley’s Lady Lucretia; Breeder – Richard A.Wells; Owner/Handler – Timothy J. Babbitt

 3rd – Fancy Track Wovering Anne; Smokes Creek Count Trackula x FC Fancy Track Little Blazer; Breeder/Owner/Handler – Timothy J. Babbitt

 4th – Fancy Track Little Honeybee; Smokes Creek Count Trackula x FC Fancy Track Little Blazer; Breeder/Owner/Handler – Timothy J. Babbitt

 

 

15” Combined Class – 6 Starters

Judges: Arin Wood & Joe Elliot

 1st – Denny’s Apachee Bandit; Mr. Slate x Denny’s Lucie Lu; Breeder – Dennis Zielinski; Owner – Steve Meissner & Dennis Zielinski; Handler – Steve Meissner

 2nd – Southern Valley Charlie; Butchy Whiteys Sam x Willow Creek Dixi Lea; Breeder/Owner/Handler – Andrew Caschetta

 3rd – Harrington’s Music Maker; FC Hacksaws Boy Boomer x FC Chester Little Julie; Breeder – Greg Harrington ; Owner/Handler – Jack Frank

 4th – Wintersong Sundance ; Riverview Windy Knob Dunkin x Windy Knob Tilly; Breeder – Jack Eddy; Owner – James Zielinski & Jack Frank; Handler – Jack Frank

 NBQ – Denny’s Double Ott Buckshot; Mr. Slate x Denny’s Lucie Lu; Breeder/Owner/Handler – Dennis Zielinski

 

                




CLASSIFIEDS
MEETING HIGHLIGHTS
TRIAL RESULTS & INFORMATION
CLUB BYLAWS
LOCATION & DRIVING DIRECTIONS
WEATHER
PHOTOS AND HELPFUL LINKS


Copyright © Pioneer Beagle Club